czwartek, 23 lutego 2017

#KącikAliny - Słownik miłości, czyli „The Lover's Dictionary” David Levithan

Luty to miesiąc, który głównie kojarzy mi się z Walentynkami i Tłustym Czwartkiem. I choć jedno z tych świąt obchodzę z pompą, to drugie zazwyczaj mija prawie niezauważone. W tym roku udało mi się spędzić Święto Zakochanych z dobrą książką, która temat miłości przedstawia w niesztampowej formie. 

*The Lover's Dictionary*
David Levithan

*Język oryginalny:* angielski
*Tytuł oryginału:* The Lover's Dictionary 
*Gatunek:* powieść eksperymentalna
*Forma:* powieść - słownik
*Rok pierwszego wydania:* 2010
*Liczba stron:* 211
*Wydawnictwo:* Fourth Estate
"Does every "I love you" deserve an "I love you too"? Does every kiss deserve a kiss back? Does every night deserve to be spent on a lover?"
*Krótko o fabule:*
In 185 snapshot moments The Lover's Dictionary tells the story of a love affair between two people in New York. Moving, funny, heart-breaking and life-affirming, it is a story that anyone who has ever fallen in love will recognise.
                                                                                                                          - opis wydawcy

*Moja ocena:*
David Levithan - autor powieści młodzieżowych - w interesujący sposób traktuje temat miłości w swojej książce The Lover's Dictionary. Tworzy on słownik, w którym definicje słów to krótkie opowieści dotyczące podanych wcześniej wyrazów. Nigdy nie poznajemy imion głównych bohaterów, ale czytając ich historie czujemy się częścią ich związku. Każda z tych krótkich opowieści pisana jest przez mężczyznę, który zwraca się bezpośrednio do swojej dziewczyny, co sprawia, że niektóre definicje przypominają niemal listy. Mamy jednak wiele wpisów, które mają tylko jedno zdanie zawierające przemyślenia narratora. Jednak to co najbardziej zachęca to cała gama uczuć rozbrzmiewająca od pierwszej strony do ostatniej. Levithan ukazuje nam miłość nie tylko jako uczucie uniesienia i radości, ale też smutku i zranienia. Ponieważ definicje nie są uporządkowane chronologicznie, smutne wydarzenia przeplatają się z tymi radosnymi. Towarzyszymy bohaterom na ich pierwszej randce - pełnej nadziei i podekscytowania; jesteśmy z nimi kiedy pada propozycja wspólnego mieszkania; wspieramy ich kiedy tracą bliskie sobie osoby; śmiejemy się, gdy podczas kłótni padają niedorzeczne określenia. Każdy wpis jest zadziwiająco prawdziwy i sprawia, że myślimy o naszych osobistych miłostkach.
"only, adj
That's the dilemma, isn't it? When you're single, there's the sadness and joy of only me. And when you're paired, there's the sadness and joy of only you."


Jednak dla wielu przeprawa przez tą książkę może okazać się zbyt trudna. Ciągłe przeskoki do całkowicie różniących się od siebie wydarzeń sprawiają, że czasami możemy się zagubić, a forma z czasem może się po prostu znudzić. Sama historia, którą oferuje Levithan jest dość oklepana i powtarzająca się w wielu filmach i książkach. Dla mnie jednak była to świetna książka na walentynkowy wieczór - jako antyfanka wychodzących ostatnimi czasy romansów, dokonałam właściwego wyboru czytając te krótkie wpisy dotyczące miłości.

The Lover's Dictionary to słownik, który może nas zachwycić i nauczyć tak ciężkiego, języka miłości. 

Zaintrygowani? Może chcielibyście, żeby książkę wydano w Polsce?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szukaj w tym blogu

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka