niedziela, 9 października 2022

„Dorosła” Tiffany D. Jackson – dlaczego nadal nie wierzymy dziewczynom?

 

Dorosła
Tiffany D. Jackson

Gatunek: młodzieżowa
Rok pierwszego wydania: 2022
Liczba stron: 359
Wydawnictwo: We Need YA

Powiedziałby, że miłość jest skomplikowana. Ale miłość nie powinna ranić. I w głębi duszy wiem, że tamtej nocy poszłam do jego mieszkania z nadzieją, że się zmieni. Zawsze miałam nadzieję, że się zmieni. Ale nie da się nadzieją zmienić człowieka w kogoś, kim nie jest.
 

Opis wydawcy

Enchanted pragnie zostać gwiazdą sceny muzycznej. Nie jest to jednak proste, gdy jest się czarnoskórą nastolatką, pochodzącą z rodziny mocno trzymającej się tradycji. Mimo to dziewczyna nie daje za wygraną i podąża za swoimi marzeniami. Kiedy na przesłuchaniu zostaje zauważona przez legendę R&B, Koreya Fieldsa, wszystko się zmienia. Nagle rozwój jej kariery nabiera tempa, a ona znajduje się w centrum uwagi. Szybko się okazuje, że ich realizacja ma bardzo wysoką cenę. 


Moja recenzja

Literatura młodzieżowa poszła u mnie na dłuższy czas w odstawkę, chociaż kiedyś bardzo lubiłam zrelaksować się przy powieściach tego gatunku. W ich przypadku warto przymknąć oko na schematy rządzące fabułą czy skupienie się akcji na nastoletnich bolączkach, z którymi dorośli już raczej nie potrafią się utożsamiać. Zatem, staram się zawsze podchodzić do tego gatunku z rezerwą, bo to nie jest literatura, od której wymagam nieskazitelności. Pewnym zaskoczeniem okazała się powieść Dorosła, która niesie ze sobą ważny przekaz, udowadniając, że nie każda powieść młodzieżowa służy wyłącznie rozrywce.

Na początku książki wypisana została lista trigger warningów, przestrzegających przed treścią, która może wywołać u czytelnika silną, emocjonalną reakcję. Biorąc pod uwagę jak wiele trudnych tematów porusza autorka, uważam że to świetny pomysł. Fabuła Dorosłej niesie ze sobą liczne nawiązania do sprawy piosenkarza R. Kelly'ego, który został wielokrotnie oskarżony o molestowanie, gwałt i porwania nieletnich dziewczyn. W podsumowaniu autorka umieszcza nazwisko mężczyzny, co tylko potwierdza fakt, że jego sprawa była inspiracją dla Jackson, a może również motorem napędowym do nagłośnienia tematu. 

Fabuła Dorosłej biegnie dwutorowo. W części rozdziałów z oznaczeniem „Teraz” zastajemy bohaterkę, która budzi się zakrwawiona w pokoju hotelowym obok ciała piosenkarza, Koreya Fieldsa. W celu odkrycia rozwiązania zagadki jego śmierci, czytamy retrospektywę Enchanted w rozdziałach z dopiskiem „Wtedy”. Zabieg sprawdził się bardzo dobrze, bo przez pełną napięcia i tajemniczości sytuację w pierwszym wątku, chcemy jak najszybciej poznać szczegóły przeszłych wydarzeń. Jackson ma dar opowiadania, trudno się od tej powieści oderwać. Jedyne, co mi przeszkadzało, to końcowe rozdziały. Czuć w nich było pewien pośpiech, żeby zamknąć wątki, a jednocześnie autorka dorzucała nowe zagadki, które odczytałam jako na siłę sensacyjne.

źródło

Autorce należą się pochwały za sprawnie nakreśloną relację między Enchanted a Koreyem. W książce opisane jest ich pierwsze spotkanie, jak również długi okres budowania relacji. W ostateczności, poświęcenie tego czasu dwójce bohaterów uratowało najbardziej problematyczny element tej historii, czyli wątpliwości „dlaczego ona tego nie widziała / dlaczego nie przerwała”. Moim zdaniem wątek Enchanted został poprowadzony wiarygodnie, poprzez zręczne manipulacje dziewczyna stawała się coraz mocniej uwikłana w związek. Można uwierzyć, że przez długi czas nie zdawała sobie sprawy z tego, co się tak naprawdę wokół niej dzieje. Podejrzewam, że niektórzy będą narzekać na naiwność głównej bohaterki, ale ja biorę poprawkę na gatunek. Czasami miałam ochotę potrząsnąć którymś bohaterem, jednak w większości sytuacji naprawdę rozumiałam motywy ich czynów. Jeżeli poznaje się kogoś z najlepszej strony to naprawdę czasami trudno uwierzyć w istnienie tej gorszej. Dawanie kolejnych szans osobom, które nas ranią nie jest niczym niecodziennym. Sytuacji, w których partner próbuje wykorzystać drugą osobę szantażując, że w przypadku odmowy zrobi sobie krzywdę, nie trzeba daleko szukać. Wiem także, że trudno jest się od takich osób odciąć, nie reagować, nie próbować nieść pomocy. 

W Dorosłej poruszony jest problem traktowania przez społeczeństwo osób czarnoskórych oraz fakt, że nie wierzymy dziewczynom, kiedy zgłaszają problemy na tle molestowania (tutaj  przede wszystkim czarnoskórym dziewczynom). Wydaje mi się, że problem na tle rasowym jest bardziej widoczny w Stanach Zjednoczonych, ale na naszym podwórku również spotykamy się z dyskryminacją w oparciu o pochodzenie. Ta nierówność w książce jest widoczna już na początku, kiedy Enchanted opowiada o tym, że czuje się wyrzutkiem w swojej szkole, w której brakuje osób, podobnych do niej. Przez to ma niskie poczucie własnej wartości i trzyma się trochę z boku swoich rówieśników, co jest kolejnym powodem, dla którego była łatwym celem dla Koreya.

Tiffany Jackson w Dorosłej porusza wiele istotnych tematów. Dla mnie jednym z ważniejszych jest problem nietykalności osób sławnych i bogatych. Ostatecznie, to nie jest historia tylko o jednej chorej osobie, która wykorzystuje te dziewczyny, ale o całym systemie, który daje na to pozwolenie  nieważne czy przymykając oko czy wprost pozwalając, ze względu na społeczną pozycję oprawcy. I to wszystko, żeby na koniec jeszcze nie uwierzyć dziewczynie, która zwraca się z prośbą o pomoc.


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu We Need Ya

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szukaj w tym blogu

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka