niedziela, 7 stycznia 2018

O samotności i poszukiwaniu - „Księga miłosierdzia” Leonard Cohen (+ KONKURS)*Księga miłosierdzia*
Leonard Cohen

*Język oryginalny:* angielski
*Tytuł oryginału:* Book of Mercy
*Gatunek:* poezja
*Forma:* zbiór wierszy
*Rok pierwszego wydania:* 1984
*Liczba stron:* 116
*Wydawnictwo:* Rebis

Tylko kiedy samotność pochodzi od ciebie, mogę unieść swe grzechy ku twemu miłosierdziu.

*Krótko o fabule:*
Wydany w 1984 roku klasyczny zbiór współczesnych psalmów Leonarda Cohena po raz pierwszy trafia do rąk polskiego Czytelnika (w poetyckim przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego). Wiersze z Księgi miłosierdzia wypełniają błogosławieństwa, rozpacz, gniew, zwątpienie i zaufanie. 
- opis wydawcy 


*Moja ocena:*
W 2016 roku światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci prawdziwego artysty, współczesnego poety, piosenkarza, Leonarda Cohena. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby jego twórczości, chociażby nieświadomie. Jego niesamowite wykonanie utworu Hallelujah czy melodyjne Dance Me to the End of Love pozostaną z nami już na zawsze.

Osobiście, przez długi czas żyłam w błogiej nieświadomości i nie wiedziałam, że Cohen wydawał również książki i pisywał wiersze. Z pomocą przyszło wydawnictwo Rebis i najnowsza pozycja na polskim rynku, Księga miłosierdzia. Jest to tytuł, który Cohen napisał jeszcze w latach 80tych, ale w Polsce ukazał się po raz pierwszy pod koniec 2017 roku.

Książka składa się z pięćdziesięciu tekstów, które w sporym stopniu przywołują skojarzenia z religią, można je wręcz nazwać psalmami. Cohen sam mówił, że inspirował się twórczością biblijną, podczas pisania tych osobistych modlitw. Ma to oczywiście związek z jego korzeniami, podczas pisania czerpał z własnych tradycji i dlatego teksty mają formę zbliżoną do psalmów.

Treść poszczególnych utworów jest niesamowicie prywatna, przesiąknięta cierpieniem i samotnością. Autor poprzez modlitwy zwraca się z prośbą o pomoc do tego „wyższego bytu”, poszukuje źródła uzdrowienia swojej duszy. Ma nadzieję, że czytelnik, który czuje się równie zagubiony co on, utożsami się z jego twórczością i poprzez sztukę łatwiej będzie mu rozpocząć proces leczenia.

Leonard Cohen prowadzi polemikę z nieskończonością. Na myśl nasuwa się tutaj adresat w postaci Boga, jakiego znamy z chrześcijaństwa, ale można się doszukać również skojarzeń z innymi religiami, autor daje nam wolność interpretacji. Pojawiają się w tekście treści kwestionujące istnienie tej wyższej siły, jednak niepewność nie wypływa z ateizmu, a raczej z kwestionowania wiary jako naturalnej konsekwencji w procesie poznawczym każdego człowieka.

Autor w jednym z wywiadów wspomniał, że książka powstała w odpowiedzi na brutalność współczesnego świata. Jako obserwator Cohen zaczął czuć się coraz bardziej zagubiony i samotny. Sam stwierdził, że to uczucie samotności jest niezbędne, bo będąc w takim stanie możemy podawać w wątpliwość nasze otoczenie. I to dopiero w zwątpieniu naturalnym wyborem dla każdego człowieka staje się modlitwa.

Leonard Cohen nie sili się na wymyślną formę i wzniosłe słowa. Czujemy, że każdy wyraz pochodzi prosto z jego duszy, która potrzebowała wypluć targające nią wątpliwości, żeby znaleźć ukojenie. To nie jest praca mistrza, a raczej zwykłego człowieka, który poszukuje pomocy. Dzięki temu każdy z czytelników może się z tą twórczością utożsamić. Sporo zasługi w zrozumieniu utworów Cohena ma genialne tłumaczenie Daniela Wyszogrodzkiego. To nie było łatwe zadanie, ale się udało i teraz możemy otrzymać pomoc wielkiego artysty w procesie uzdrowienia.


  Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu REBIS.
Co trzeba zrobić, aby wygrać egzemplarz książki „Księga Miłosierdzia"? :
1) Zgłosić chęć udziału w konkursie
2) Podać swój adres e-mail
3) Napisać jaką piosenkę Cohena cenicie najbardziej

Przykładowe zgłoszenie może wyglądać tak:
Zgłaszam się!
Adres e-mail:
Piosenka Cohena:


Zgłoszenia od 07.01.18 r. do 28.01.18 r.
Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest autorka strony, a fundatorem nagrody jest Wydawnictwo REBIS
2. Nagrodą w konkursie jest egzemplarz książki "Księga miłosierdzia" Leonarda Cohena.
3. Aby losowanie się odbyło musi się zgłosić min. 8 osób.
4. Konkurs trwa od 07.01.2018 r. do 28.01.2018 r. do godziny 23:59. Zgłoszenia po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
5. Aby wziąć udział w konkursie należy: podać adres e-mail i podać swoją ulubioną piosenkę Cohena
6. Uczestnikiem może być każdy, kto posiada adres korespondencyjny na terenie Polski.
7. Wyniki zostaną ogłoszone do 5 dni od daty zakończenia konkursu
8. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez autora bloga.
9. O wygranej poinformuję  zwycięzce drogą mailową. Na przesłanie zwrotnego e-maila z adresem zwycięzca ma 5 dni, w innym przypadku odbędzie się powtórne losowanie.
10. Koszty wysyłki pokrywa organizator.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szukaj w tym blogu

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka